«Нехай Ваша пісня буде така розлога і гарна, як степи України» – таку фразу голосно сказав Мирослав Ратаєк, коли хор «Дзвін» ЛНУВМ та БТ імені С.З.Ґжицького виходив на сцену у 2001 році під час 7-го Європейського фестивалю вина у м. Печ (Угорщина).

Для дзвонарів це був перший серйозний закордонний екзамен, а вищезгаданий Мирослав – віце президент чоловічого хору «Ехо» із м. Грудзьондз (Республіка Польща). Тоді і передбачити ніхто не міг, що із такої приємної нам фрази почнеться тривала (вже 15 років) дружба двох хорів. На всяк випадок тоді обмінялися адресами, а невдовзі прийшло і запрошення на 2-й Міжнародний хоровий фестиваль у м. Хелмно. «Дзвін» у свою чергу запросив «Ехо» на фестиваль «Мрія» (2002 рік), а потім були два міжнародні хорові фестивалі «Дзвін» (2004, 2007 р.) та спільні концерти як у Польщі, так і в Україні.

Восени минулого року «Ехо» відзначало свій 90- літній ювілей. Єдиною делегацією з-за кордону були представники «Дзвону». Саме тоді і домовились про чергові зустрічі у Львові та Грудзьондзу. Нагодою став Другий міжнародний хоровий фестиваль 28-29 травня 2016р., який організував Львівський муніципальний хор «Гомін» (директор О. Дутко, диригент Р. Ляшенко). Разом із хором «Ехо» прибули до Львова 4 війти гмін, які мали ділові зустрічі із керівництвом Львівської та Винниківської міських рад.

16 червня «Дзвін» відбув на гастролі у Куявско-Поморське воєводство Польщі, де дав аж 9 концертів упродовж чотирьох днів. Найвідповідальнішим був годинний концерт біля міської ратуші м. Грудзьондз за участю президента міста п. Роберта Малиновського. Слухачі нагороджували кожен номер бурхливими оплесками, а після виконання польською мовою «Гей, соколи» президент і містяни встали і влаштували овації. Довелось номер виконувати на біс (на час подібних імпрез на площу виставляють сотні крісел для сидіння). А  згодом були ще концерти в костелах із їх чудовою акустикою в с. Слупи і          с. Оконін (гміна Грута, війт Галина Ковальковська), у середньовічному замку хрестоносців у м. Радзинь Хелмінський  за участю бургомістра            Кшиштофа Ходубського, виступи у школах (навчання у школах Польщі закінчується  в кінці червня і канікули тривають 2 місяці) гміни Вомбжезьно (війт Владислав Лукасік) і Хелмжа (війт Яцек Чарнецький). Хвилюючою була зустріч у школі с. Дусоцін (директор Ельжбета Мілковська), яка носить ім’я професора Львівського медичного університету Р. Рідігера, уродженця цього села, похороненого у Львові на Личаківськім цвинтарі, який вперше у світовій практиці зробив резекцію шлунка. Річ у тім, що декілька років тому на території школи були посаджені дві сосни з участю активістів «Дзвону». Зараз це вже дерева заввишки три метри. На цей раз був висаджений молодий дуб і назвали його Михайлом. А потім був виступ у костелі с. Мокре.

Фіналом поїздки була вечеря у Романа Пулки – доктора honoris causa нашого університету. Річ у тім, що панство Пулків – Тереза та Роман – на цей захід організували вже згадувані хори «Дзвін» та «Ехо», а також вищезгаданих війтів, президента Грудзьондза, запрошених гостей та кореспондента  «Gazeta Pomorska» (наклад 100 тис. примірників), черговий номер якої вийшов із дописом про цю зустріч та 22 фотографіями. І знову залунали українські та польські пісні, музика, танці.

Підсумовуючи гастрольну поїздку, зазначу, що хоча вона була і важкою (по 3 концерти на день), водночас і корисною. Хор ретельно готувався до неї, а тому звучав високопрофесійно, доносячи до польського слухача українську духовну музику, класику та й народні пісні, роблячи тим самим прекрасну рекламу нашому університету, й загалом Україні.

Євген Хміль, президент хору «Дзвін»,

доцент 

load page 0.084296 second, load CPU 1.47