Засновником анатомічного музею був професор Генрих Кадий, який завідував кафедрою з 1881 по 1894 рік і виготовив сотні анатомічних препаратів, серед котрих основна частина музейних. Ряд препаратів експонувалися на міжнародних та крайових виставках, за що автор отримав визнання фахівців, підтверджене дипломами Він вперше на теренах Галичини запровадив методику консервування анатомічних препаратів з використанням формальдегіду.

Розробив ряд методів фіксації нервової тканини солями урану. Розробив метод виготовлення сухих тотальних анатомічних препаратів з подальшим просочуванням спиртовим розчином щелаку. Будучи учнем Л. Тейхмана він став неперевершеним майстром з ін’єкції судин різними застигаючими масами. Застосував рідкий парафін для виготовлення тотальних препаратів легень свині, корови та коня. Виготовляв корозійні препарати із застосуванням нітроцелюлози, легкоплавких сплавів металів.

Чи не найбільший вклад у збагачення музею вніс його учень професор Володимир Кульчицький, який очолював кафедру від 1906 до 1934 року і виготовив біля 900 цінних анатомічних препаратів: унікальні препарати аномалій положення серця у телят, десятки сухих натуральних препаратів легень, органів травлення, статевих органів, мокрих препаратів різних внутрішніх органів домашніх тварин і птахів, сегментальні зрізи різних частин тіла свійських тварин та ряд експонатів рептилій, риб та птахів, їхні скелети, десятки черепів різних порід собак, свиней, рогатої худоби і коней. Значна їх частина зберігалася у фондах нашого музею і донині служить для студентів чудовим демонстраційним матеріалом під час вивчення дисципліни. Ці препарати виготовлені на високому технологічному і науковому рівні. Володимир Кульчицький, будучи ректором академії під час першої світової війни приклав великі зусилля по збереженню матеріально технічної бази не лише кафедри, але і всього навчального закладу, перебуваючи весь час у межах Львова.

Вагоме поповнення музею препаратами зробив професор Антоній Бант (завідував кафедрою з 1934 по 1945 роки).

До препаратів, виготовлених вищезгаданими вченими, належать сухі судинні препарати дуги аорти і плечоголовного стовбура коня, великої рогатої худоби, свині, собаки та інших дрібних тварин (20 препаратів); краніальної і каудальної порожнистих вен (6 препаратів); артерій і вен голови коня та корови з розгалуженнями в органах голови (10 препаратів); препарати м’язів з артеріями, венами і нервами плечового пояса і грудних кінцівок, тазового пояса і тазових кінцівок та окремих їх частин (40 препаратів); препарати серця і його судин різних видів тварин (20 препаратів); судин передньої чверті свині і собаки; печінки і жовчного міхура свійських тварин; прутня коня та інших внутрішніх органів різних видів домашніх тварин, унікальні корозійні препарати судин нирок, легень і копит.

Доцент Білозор Р.В. (завідував кафедрою у 1962 – 1973 роках) виготовив тотальний препарат коня, на якому показані всі доступні органи і системи органів.

Професор Гончаренко Є.І. (завідував кафедрою у 1973 – 1979 роках) запровадив новий напрямок по виготовленню електрифікованих і програмованих анатомічних препаратів, які значно полегшують індивідуальне навчання студентів. Він запровадив метод експрес біомацерації кісток тварин. Увів методику виготовлення пофарбованих препаратів м’якої в’язки кінцівок і осьового скелета свійських тварин. Під його керівництвом при участі співробітників кафедри виготовлено музейно-навчальні програмовані електрифіковані препарати-тренажери: лопаток коня, великої рогатої худоби, свині і собаки; плечових, тазових і стегнових кісток цих тварин; тотальний електрифікований програмований скелет корови і черепа коня, пофарбований і розчленований на окремі комплекти кісток препарат черепа новонародженого теляти; стендові тренажери осьового скелета коня, собаки; грудної і тазової кінцівок вівці; суглоби грудної і тазової кінцівок коня. Він виготовив десятки пофарбованих черепів домашніх тварин.

Роботу в музеї продовжив доцент Климків Я.М. (завідувач кафедри у 1979 – 1986 роках), який виготовив сухий програмований препарат грудної кінцівки коня, сухі програмовані пофарбовані препарати легень корови, вівці, собаки, мавпи павіана; унікальні препарати повітроносних мішків коня із застосуванням парафіну і гіпсу; тотальний сухий програмований пофарбований препарат травного апарату свині; сухі м’язи кінцівок коня, череп лося. 

Доцент Форись С.А. виготовив препарати м’язів тазової кінцівки коня та електрифікований череп корови.

Доцент Присяжнюк В.Я. (завідувач кафедри у 2007 – 2011 роках) виготовив програмований стенд-тренажер осьового скелета свині.

У різні часи існування музею співробітники кафедри виготовили скелети свійських тварин, тигра, дикого козла, буйвола, страуса і лебедя, опудала орла і курки, мокрі препарати ока та слухового апарату середнього вуха. Препаратор Шолох Л.П. виготовив скелети антилопи і зубра.

До виготовлення анатомічних препаратів залучаються студенти факультету ветеринарної медицини, які працюють у науковому гуртку кафедри. В.о. доцента Венгрин А.В. спільно зі студентами-гуртківцями виготовив опудала сови, папуги, лебедя, яструба, плантарки, голуба, фазана.

Доцент Тибінка А.М. виготовив сухі препарати м’язів грудної кінцівки собаки і кота.

Лаборант Зайцев О.О. модифікував методику збереження мокрих анатомічних препаратів із заміною розчину формаліну на насичений розчин кухонної солі (методика захищена патентом України на корисну модель), провів заміну фіксуючих розчинів у банках з анатомічними музейними препаратами з подальшою їх герметизацією з використанням полімерних композитів на основі силікону, виготовив два препарати ока корови. 

Тибінка А.М. і Зайцев О.О. спільно виготовили розчленований на окремі кістки череп свині, який був подарований анатомічному музею кафедри анатомії і гістології Житомирського національного агроекологічного університету.

При активній участі студентки Закревської Марти, Зайцева О.О. та Тибінки А.М. виготовлено скелет пітона.

Музейні препарати мають наукову і пізнавальну цінність, допомагають при вивченні анатомії не один десяток років. Розміщення їх у спеціальних музейних шафах усіх практикумів і вестибюлі кафедри дає студентам можливість вільного доступу до них.

 2014р.

Андрій Тибінка

Слово до молоді!

Дорогі наші друзі!
Дозвольте мені висловити кілька думок, що мають пряме відношення до справ, які Вас цікавлять.

Степан Ґжицький
"Слово до молоді!"

load page 0.092518 second, load CPU 0.09